20’lik Diş Nedir? 20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer? 5 Pratik Çözüm!

20 yaş dişleri, çoğu kişi tarafından en korkutucu dişler olarak bilinmektedir. Peki, gerçekten sanıldığı bu dişler sanıldığı kadar korkutucu mu? O halde, 20’lik diş nedir? 20’lik diş ağrısı nasıl geçer? 20’lik diş çekimi zor mudur? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte o ayrıntılar…

20'lik-diş-nedir

20’lik Diş Nedir?

Ağızda en son olarak süren 3’üncü azı dişleri olarak karşımıza çıkan 20’lik diş genellikle 18 yaş itibarıyla çıkmaya başlamaktadır. Bu dişler, hem alt çenede hem de üst çenede bulunmaktadır ve toplam 4 tanedir. 32 dişin tamamlayıcıları olarak karşımıza çıkan bu dişler, az dişlerinin de en arkasında yer almaktadır.

20’lik dişlerin eğer pozisyonu doğruysa ve de çevre dokulara herhangi bir şekilde zararı olmuyorsa bu dişler yerinde kalabilir. Şayet, çene kemiğine kaynaşmış olan ve normal pozisyonda olmadığı çekilen röntgenle tespit edilen dişler, ileri süreçte kişiye zarar vermemesi adına, mutlaka çekilmelidir.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?              

20’lik diş ağrısı pek çok kişinin korkulu rüyası olmaktadır. Ancak bu ağrılı sürecin üstesinden kolayca gelebilmek de mümkün.  Bu durum için birkaç basit yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi gelin o yöntemlerin neler olduğuna şöyle bir göz atalım…

1-Tuzlu Su İle Ağzınızı Çalkalayın
Tuzlu su ile ağzı çalkalamak 20’lik diş ağrısı için oldukça basit yöntemlerden biridir. Bunun için 1 bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı tuzu koyup iyice karıştırmalısınız. Hazırladığınız bu karışımı, birkaç saatte bir ağzınızda gezdirmelisiniz.

2-Buz Kompres Uygulayın
Dişinizin olduğu bölge şiştiyse eğer, bir buz kalıbından faydalanabilirsiniz. Şişen ve ağrıyan  bölgeye, kolayca buz kompres yapabileceğinizi de belirtmek isteriz.

3-Salatalık da Diş Ağrısına Birebir
Salatalık da diş ağrısını geçirmek için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun için salatalığı ince olarak dilimler halinde kesmeli ve buzdolabına koymalısınız. Diş ağrınız ne zaman olursa dilimlediğiniz salatalıkları ağrıyan dişinizin üzerine güzelce koyabilirsiniz.

4-Diş Ağrısında Soğan Muzicesi
Soğanın diş ağrısına son derece iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için, bir parça soğan kesmeli ve soğanı ağrının meydana geldiği yerde çiğnemelisiniz. Çiğnediğiniz bölgede, soğanın suyunun çıktığını göreceksiniz. Şayet, soğanı çiğneyemezseniz, kestiğiniz soğan parçasını ağrılı olan dişinizin üstünde kolayca tutabilirsiniz.

5-Karanfilden Faydalanın
20’lik diş ağrısı için bir başka yöntem ise karanfildir. Bunun için küçük bir miktar karanfil yağını, küçük bir parça pamuğun üzerine yerleştirmelisiniz. Ardından pamuğu, ağrı azalana kadar dişin üzerine ve de etrafına koymalısınız.

20’lik Diş Çekimi Zor Mudur?

20’lik dişi çekimi dişlerin hem yapısına hem de durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Genel itibarıyla insanlar, 20’lik diş çekiminden korkmaktadır. Bu tür diş çekiminden korkulmaması gerektiğini ve diş çekiminin çok da zor olmadığını söylemek isteriz. Fakat 20’lik diş çekimi birtakım etkenlerden dolayı bazen uzun sürebilmektedir. Eğer kişilerin dişleri gömülü ise hekimler bu tür vakalarda, dişi cerrahi operasyonla alabilmektedir.

 1. Yirmilik dişlerin çekilmesi her zaman gerekli olmayabilir.
  Aşağıda ki durumlarda çekilmesi çok daha iyidir ;

  Çürük
  20’lik diş, çıkarken diş etini aralar ve bazen çıkmadan tekrar diş etinin içerisine gömülür. Böyle bir durumda 20’lik dişin yanında bulunan dişin çürümesi

  Diş Eti Hastalığı (Perikoronit)
  Bir miktarı çıkmış olan 20’lik diş, diş etini açtıktan sonra enfeksiyon oluşması

  Ortodontik Sebepler
  20’lik diş, çıkarken ağız yapısının küçüklüğünden kaynaklı olarak diğer dişlerin sıkışması

  Kist Oluşması
  20’lik diş, gömülü durduğu için diş kisti oluşumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.